Nowy numer 3/2019 Archiwum

Posłani do niesienia pokoju

Paulini we Wrocławiu są obecni już 20 lat. Jubileusz obchodzony był w dniu odpustu parafialnego - wspomnienia św. Antoniego Padewskiego.

Podczas uroczystości w Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła odbył się akt włączenia w poczet konfratrów paulińskich abp. Józefa Kupnego. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Homilię podczas Mszy św., której przewodniczył metropolita wrocławski wygłosił generał Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, o. Arnold Chrapkowski. Nawiązał w niej do liturgii słowa, w której Pan Jezus posyła swoich uczniów z konkretną misją. - Mamy nieść pokój, który jest pierwszym darem zmartwychwstałego Pana - mówił na początku. Następnie odwołał się do książki papieża Benedykta XVI, w której Ojciec Święty zwraca uwagę, że Chrystus przyniósł na świat Boga. - Przyniósł Boga, który jest pokojem, który jest źródłem i dawcą pokoju.

Ojciec generał zwrócił uwagę, że świat, w którym żyjemy jest miotany bardzo często konfliktami, przemocą i nienawiścią. - Oprócz tego wielkiego świata jest również ten mały. To świat naszych rodzin, miejsc pracy, naszych znajomych. On też nie jest zawsze spokojny i radosny. I w taki zróżnicowany świat, my, chrześcijanie, niezależnie od powołania, mamy wnosić pokój. Chodzi najpierw o pokój wewnętrzny, duchowy, ale również o pokój między ludźmi, bo bez niego nie będzie tego pierwszego rodzaju pokoju - zaznaczył. - Tam, gdzie nie ma pokoju bardzo łatwo o agresję i przemoc.

Podkreślił, że jeśli prawdziwie jesteśmy uczniami Chrystusa, powinniśmy bardziej uwierzyć w siebie i dawać pokój na jezusowy sposób.

O. A. Chrapkowski przypomniał też, że w dniu odpustu parafialnego przywoływany jest św. Antoni, który w tradycji stał się świętym od znajdowania. Przywołał historię pielgrzymka, który usłyszał w Padwie znamienne słowa, że św. Antoni nie jest od odnajdywania wszystkiego, co się zgubi, ale patron od rzeczy, które warto odnaleźć. - Prośmy więc dziś za jego przyczyną, byśmy potrafili odnaleźć zagubiony pokój, byśmy znaleźli w sobie siłę do bycia narzędziem pokoju - zachęcał. Przyznał również, że rozdawanie pokoju, dzielenie się nim to trudne zadanie.

- Mija 20 lat od dnia, w którym ta świątynia stała się czymś więcej jak tylko kościołem parafialnym. Stała się małą, wrocławską Jasną Górą, a od 2014 r. Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Maryja na stałe wpisała się w to miejsce. Na dobre wrósł też w pejzaż tej świątyni, tej dzielnicy biały, pauliński habit - zauważył.

Kaznodzieja przypomniał słowa św. Jana Pawła II skierowane do paulinów w 1983 r. Papież zaznaczył wtedy, że posługa jasnogórska najpełniej wyraża charyzmat zakonu. - A ta posługa według Jana Pawła II to konfesjonał i ołtarz - dwa wielkie sakramenty, dające nam nowe życie, dające nam pokój. Dzięki nim oczyszczamy nasze wnętrze i karmimy po to, by podjąć na nowo trud wiary. (...) I za tą paulińską posługę dającą nowe życie i pokój dziś dziękujemy - dodał.

Zwrócił też uwagę, że zadaniem paulinów jest bycie sługami ludzkiego dźwigania się, szafarzami Bożych tajemnic. - I taką kapłańską posługę nadal chcemy w tym miejscu pełnić - zapewnił i prosił o modlitwę w ich intencji. Przypomniał też, że w tej posłudze zawsze wspiera paulinów Maryja.

O. Chrapkowski zaznaczył, że paulińska służba w tym miejscu nie byłaby możliwa bez troski pasterzy archidiecezji wrocławskiej. - To, co jako zakonna wspólnota staramy się podejmować, czynimy w imieniu, z polecenia i we wspólnocie Kościoła. Dziś naszą wdzięcznością za troskę o to miejsce, za ustanowienie Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła, za czuwanie, aby było ono źródłem odnajdywania prawdziwego pokoju z Bogiem i człowiekiem otaczamy abp. Józefa Kupnego - mówił.

Przypomniał, że zewnętrznym wyrazem tej wdzięczności jest włączenie do konfraterni zakonnej. Następnie zwrócił się bezpośrednio do metropolity wrocławskiego: - Dla każdego z nas  jest ksiądz arcybiskup świadkiem miłości Chrystusa, który nas umiłował o czym przypomina biskupie zawołanie - "Christus dilexit nos". Dziś w imieniu własnym jak i wszystkich współbraci pragnę  podziękować za wsparcie i życzliwość jakiej zakon doznaje już od wielu lat we Wrocławiu, w tym miejscu. Dziękujemy także za wielokrotne jasnogórskie pielgrzymowanie i duszpasterską posługę w sanktuarium na Jasnej Górze. Czcigodny księże arcybiskupie, pauliński zakon staje się od dzisiejszego dnia dla ekscelencji nie tylko domem rodzinnym, ale także duchowym zapleczem i wsparciem w pełnieniu tych zadań jakie Boża Opatrzność i Kościół powierzył księdzu arcybiskupowi. A ta, która jest  matką i szczególną opiekunką naszego zakonu, Święta Boża Rodzicielka niech wspiera w codziennym trudzie służby Bogu i człowiekowi.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy