Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ojczyzna swemu obrońcy

1 września o 12.00 na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu odbędzie się uroczyste uhonorowanie kolejnych grobów bohaterów polskiej niepodległości w ramach trwającego od 2017 roku projektu "Ocalamy".

Komandor porucznik Mieczysław Wróblewski – urodzony w 1916 roku w Zamościu. Absolwent Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej w Toruniu. Promocję oficerską uzyskał 15 października 1938 roku. 1 marca 1939 roku otrzymał przydział jako oficer wachtowy na trałowcu „Rybitwa”, na którym służył do 17 września 1939 roku. Brał udział w wielkiej bitwie powietrzno-morskiej na Zatoce Gdańskiej w pierwszych dniach Kampanii.

Po rozbrojeniu swojego okrętu został wcielony do garnizonu broniącego Półwyspu Helskiego, walcząc na pozycji „Jastarnia”. Po kapitulacji dostał się do niewoli niemieckiej, z której powrócił w 1946 roku jako członek misji rewindykacyjnej polskich trałowców z Travemünde. Wśród nich była m.in. „Rybitwa”, na której pokładzie symbolicznie powrócił do Polski. Do 1947 roku pełnił funkcję oficera flagowego Dowódcy Marynarki Wojennej. Następnie, awansowany do stopnia kapitana, objął dowodzenie trałowcem „Żuraw”. Pełnił również funkcję oficera artylerii Flotylli Trałowców, a następnie dowódcy trałowca „Delfin” i 3. Dywizjonu Flotylli Trałowców.

Od końca 1949 roku pełnił funkcję dyrektora nauk i zastępcy komendanta Szkoły Specjalistów Morskich w Ustce. 18 lutego 1952 roku został zwolniony ze służby w okresie czystek stalinowskich, w stopniu komandora podporucznika. Od 1953 roku mieszkał we Wrocławiu, gdzie podjął pracę w Zarządzie Okręgowym Dróg Wodnych. Dziesięć lat później objął stanowisko kierownika Inspektoratu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Był również głównym nawigatorem w Zjednoczeniu Żeglugi Śródlądowej i Stoczni Rzecznych oraz wykładowcą w Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, autorem podręcznika „Teoria prowadzenia statku”.

W latach 1980–1981 oraz 1984–1985 był delegowany jako specjalista i ekspert w dziedzinie żeglugi śródlądowej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych do spraw Afryki do Etiopii i innych krajów afrykańskich. Uczestniczył w charakterze eksperta w pracach Europejskiej Komisji Gospodarczej. Zmarł 26 czerwca 2009 roku.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy