Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ojczyzna swemu obrońcy

1 września o 12.00 na cmentarzu św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida we Wrocławiu odbędzie się uroczyste uhonorowanie kolejnych grobów bohaterów polskiej niepodległości w ramach trwającego od 2017 roku projektu "Ocalamy".

Kapitan dypl. Roman Paulik – urodzony w 1897 roku w Rzeszowie. Absolwent i weteran austriackich szkół wojskowych oraz frontu włoskiego podczas pierwszej wojny światowej, w stopniu porucznika artylerii. Ciężko ranny podczas walk, ostatnie tygodnie wojny spędził we Lwowie, w którym wziął wkrótce udział w walkach polsko-ukraińskich w składzie Legii Oficerskiej. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, walcząc na froncie łotewskim jako oficer łączności dywizjonu artylerii.

W latach międzywojennych kontynuował karierę wojskową. Pracę sztabową łączył z obowiązkami dowódcy baterii artylerii najpierw we Lwowie, a późnej w Przemyślu. We wrześniu 1939 roku otrzymał przydział na przyczółek mostowy Toruń, później wszedł w skład Grupy Operacyjnej gen. Tokarzewskiego w charakterze zastępcy szefa Oddziału III. Brał udział w całym szlaku bojowym jednostki od walk na przedmościu toruńskim, poprzez Bitwę nad Bzurą, aż do momentu dostania się do niewoli 23 września 1939 roku.

Po zajęciu kraju przez wojska radzieckie w 1945 roku powrócił do Polski. Bezskutecznie starał się o przydział do wojska, jednak wobec braku tej możliwości podjął cywilną pracę zarobkową najpierw w Toruniu, a następnie we Wrocławiu. Żył skromnie w niemal całkowitym zapomnieniu. Zmarł w 1971 roku.

Był synem generała dywizji Franciszka Paulika, dowódcy pułku w czasie wojny polsko-ukraińskiej i dywizji w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Aresztowany przez Sowietów w listopadzie 1939 roku zaginął bez śladu. Odnalazł się dopiero na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej. Pochowany jest na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni.

Kapitan Roman Paulik został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym i Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę.


Celem wieloletniego projektu „Ocalamy”, realizowanego przez Wojewodę Dolnośląskiego przy współpracy z Biurem Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej, jest odnalezienie oraz oznakowanie specjalnym znakiem graficznym grobów osób czynnie zaangażowanych w walkę o niepodległość i jej utrzymanie na przełomie pierwszej i drugiej dekady ubiegłego wieku. Intencją jest również zabezpieczenie grobów przed ewentualną likwidacją przy współpracy z cmentarzami komunalnymi i parafialnymi. Więcej o projekcie „Ocalamy" TUTAJ.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy