Nowy numer 21/2020 Archiwum

Sylwetki neoprezbiterów. Jak zrodziło się ich powołanie?

Prezentujemy 10 diakonów wrocławskiego seminarium, którzy 23 maja o godzinie 10 przyjmą święcenia prezbiteratu. Specjalnie dla nas opowiadają swoje krótkie historie z życia.

Sylwetki kandydatów do święceń kapłańskich. Jak zrodziło się ich powołanie?
ks. Wojciech Bujak

  • Rodzinna parafia: św. Barbary w Mirostowicach Dolnych (diecezja zielonogórsko-gorzowska)
  • Zawołanie kapłańskie: "Ale Ja nie jestem sam, bo Ojciec jest ze Mną. To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale odwagi! Ja zwyciężyłem świat”

Moje powołanie rozpoczęło się podczas rekolekcji charyzmatycznych „Jezus na stadionie" w 2013 r., w Roku Wiary. Był to moment zwrotny w moim życiu, bo doświadczyłem, że mogę mieć osobistą relację z Jezusem. Pomogła mi wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Płomień Pański", która stała się dla mnie drugą rodziną i poprzez miłość i akceptację mogłem się formować oraz dojrzewać.

Swoje powołanie odkrywałem także w Duszpasterstwie Akademicki „Redemptor", w którym wraz z duszpasterzem miałem okazję poznać, czym jest żywy Kościół. Do ostatecznej decyzji przyczynił się obraz "Jezu Ufam Tobie" w wersji w wileńskiej. Patrząc w promienie miłosierdzia usłyszałem dwukrotnie Boży głos: „będziesz księdzem". Zdecydowałem się przerwać studia magisterskie i oddać się do służby Bożej. Czułem ogromne przynaglenie, aby być cały czas z Tym, który dał mi nowe życie i całkowicie mnie przemienił. Cały czas uczę się upodabniać do Chrystusa i akceptować, że nie muszę być idealny, bo Pan wybrał mnie właśnie wraz z moją słabością i grzesznością, co oczywiście nie zwalnia mnie z pracy nad sobą.

Maryja jest dla mnie wzorem pokory i zaufania. Oddała się cała do dyspozycji Boga i rozważała wszystko w swoim sercu. Oddała całe swoje życie, aby objawiły się sprawy Boże. Jest wytrwałą służebnicą od trudności napotkanych w Betlejem, aż po krzyż. Nigdy nie zwątpiła.

Błogosławieni męczennicy z Pariacoto, franciszkanie Michał i Zbigniew inspirują mnie swoim entuzjazmem i zdolnością do ofiary. Byli gotowi oddać wszystko dla Chrystusa – nawet życie. Zdeterminowani, by szerzyć królestwo Boże i poświęcić swoją młodość Bogu.

Papież Franciszek to dla mnie przykład wielkiej wrażliwości na problemy człowieka. Podkreśla, że Kościół ma głosić Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Wyraża ją poprzez miłość, poprzez czyny miłosierdzia. Imponuje mi Jego skromność oraz wychodzenie poza schemat sztywności i konwenansu, a także otwarcie na każdego człowieka, zwłaszcza zranionego oraz ubogiego.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama