Nowy numer 21/2020 Archiwum

Sylwetki neoprezbiterów. Jak zrodziło się ich powołanie?

Prezentujemy 10 diakonów wrocławskiego seminarium, którzy 23 maja o godzinie 10 przyjmą święcenia prezbiteratu. Specjalnie dla nas opowiadają swoje krótkie historie z życia.

Sylwetki przyszłych neoprezbiterów. Jak zrodziło się ich powołanie?

ks. Tomasz Zalwowski

  • Rodzinna parafia: pw. św. Jakuba Apostoła w Ścinawce Dolnej (diecezja świdnicka)
  • Zawołanie kapłańskie: „Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie

Światło wyboru drogi ku kapłaństwu pojawiło się podczas Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę. Po raz pierwszy w moim życiu, poprzez słowo głoszone przez oddanego Maryi duszpasterza akademickiego ks. Stanisława Orzechowskiego, zacząłem mocno doświadczać działania Ducha Świętego. Podczas ,,rekolekcji w drodze” Duch Święty dotykał mnie w sposób szczególny tak, że zdecydowałem się pozostać i formować przez pewien czas we wspólnocie akademickiej "Wawrzyny" przy ul. Bujwida we Wrocławiu. Tam rozpocząłem uczestnictwo w jednej z wielu inicjatyw duszpasterskich, a mianowicie w Odnowie Wiary w Duchu Świętym.

Na modlitwie o wylanie darów Ducha Świętego poprosiłem o światło potwierdzające moje wstępne rozeznanie wstąpienia do seminarium duchownego. Wtedyotrzymałem znak…Nie spodziewałem się, że Bóg może być tak blisko nas.

Wzorem do naśladowania jest dla mnie włoski kapucyn, słynny spowiednik z San Giovanni Rotondo, stygmatyk i święty Kościoła - ojciec Pio. Chciałbym, tak jak on, być człowiekiem głębokiej wiary mocno zanurzonym w świecie duchowym, a także wielkim wojownikiem Maryi wytrwale walczącym na froncie duchowym ze złym duchem o  dusze ludzkie.

Bliska jest mi również postać Jana Pawła II. Pragnąłbym na wzór Ojca Świętego przyzywać z wiarą Ducha Świętego i z wielką ufnością oczekiwać Jego przyjścia. Podziwiam jego pełne ufności oddanie całego siebie opiece Matce Bożej (Totus Tuus) oraz kunszt głoszenia Słowa Bożego w mocy Bożego Ducha.

Poza tymi dwoma świętymi Kościoła inspirują mnie takie postacie jak: włoski mistyk i kandydat na ołtarze o. Dolindo Ruotolo znany głównie z modlitwy zawierzenia "Jezu Ty się tym zajmij", oraz kapucyn i sługa Boży o. Matteo z Agnone, patron egzorcystów i opętanych.

« 7 8 9 10 11 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama