Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kard. Gulbinowicz nie jest już Honorowym Obywatelem Wrocławia

O odebraniu tytułu Civitate Wratislaviensi Donatus kard. Henrykowi Gulbinowiczowi zadecydowała dzisiaj Rada Miasta.

Jarosław Charłampowicz, przewodniczący Rady Miejskiej, podczas sesji, na której odbyło się głosowanie uzasadniał, że decyzja została podjęta w świetle decyzji dyscyplinarnych wydanych przez Stolicę Apostolską. Wskazał, że tytuł został odebrany ze względu na to, że honorowe obywatelstwo stanowi najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez Radę, a osoby uhonorowane powinny się cechować nieposzlakowaną opinią.

Przypomniał również, że już w ubiegłym roku Rada zajmowała się petycją, w której był podobny wniosek. Wówczas jednak została odrzucona. - W międzyczasie pojawiły się nowe okoliczności. (...) Ta decyzja nie jest komfortowa dla nikogo. (W związku z zaistniałą sytuacją i decyzją Stolicy Apostolskiej postanowiłem przygotować projekt takiej uchwały, abyśmy bez zbędnej zwłoki mogli podjąc tę decyzję, wyrazić swoją opinię na ten temat w głosowaniu - dodał.

W głosowaniu wzięło udział 34 radnych, za odebraniem tytułu kardynałowi głosowało 28 radnych, trzech było przeciw i trzech wstrzymało się od głosu.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama