Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ciepło rozpalone

100 ton węgla przekazała wrocławska Caritas ponad 300 osobom z 10 parafii poszkodowanych w sierpniowej nawałnicy w diecezji pelplińskiej.

W Brusach, Chojnicach i Sępólnie Krajeńskim w diecezji pelplińskiej ustawiły się w piątek kolejki po opał. To efekt akcji "Rozpal Ciepło", w którą włączyli się Dolnoślązacy, przekazując ponad 70 tys. zł.

Pomoc dla poszkodowanych od samego początku poparł i aktywnie wspierał abp Józef Kupny. Tuż po tragedii w kościołach odbyła się zbiórka do puszek. Jednak metropolita wrocławski poprosił, by sprawdzić jakie jeszcze są potrzeby na miejscu. Po konsultacjach dyrektorów diecezjalnych oddziałów Caritas z Wrocławia i Pelplina ks. Dariusza Amrogowicza z ks. Grzegorzem Weisem, ustalono, że najbardziej przydatny będzie zakup węgla i przekazanie go tym, którzy ucierpieli w nawałnicy.

Akcja "Rozpal ciepło w domach poszkodowanych przez nawałnice" została zainaugurowana w październiku we Wrocławiu. Ostatecznie pomoc dotarła do 84 rodzin z miejscowości Brusy, Leśno Dziemiany, Nakla, Gostycyn, Żalno, Raciąż, Wiele, Wielki Mędromierz, Nowa Cerkiew, leżących na terenie 10 parafii diecezji pelplińskiej.

Beneficjenci zgłaszali się z talonem otrzymanym od Caritas do jednej z trzech lokalizacji i umawiali miejsce i godzinę dostawy opału. Większość z nich to rodziny, które otrzymały tylko podstawową pomoc lub otrzymały ją w niewielkim zakresie. Kandydatów do obdarowania węglem zostali zgłoszeni przez księży proboszczów i Parafialne Zespoły Caritas, które doskonale znały lokalne potrzeby ofiar sierpniowego huraganu.

W nawałnicy, która przeszła nad diecezją pelplińską w nocy z 11/12 sierpnia zginęła jedna osoba, zniszczonych całkowicie zostało 80 domów, ponad 1,8 tys. domów wymagało naprawy, a ponad 2,3 tys. rodzin poniosło straty w gospodarstwach domowych (uszkodzone budynki gospodarcze, zniszczone lasy i uprawy). W chwili obecnej wielu rodzinom udało się zabezpieczyć dach nad głową, zabrakło im jednak środków na ogrzanie domów. Jest to szczególnie potrzebne podczas remontów, tak, aby farby i zaprawy w odnowionych budynkach mogły dobrze wyschnąć.

Finał akcji ROZPAL CIEPŁO
Caritas Wroclaw
Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama