Nowy numer 31/2020 Archiwum

Pątnicy ruszyli do grobu św. Jadwigi

Pielgrzymkę rozpoczęło nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem w katedrze wrocławskiej. Przewodniczył mu ks. Henryk Wachowiak, ojciec duchowny Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Już kilkanaście minut przed szóstą rano tłum na Ostrowie Tumskim zaczął gęstnieć. Nie wszyscy zmieścili się w katedrze, by wziąć udział w nabożeństwie.

Poprowadził je ks. Henryk Wachowiak, ojciec duchowny Pieszej Pielgrzymki. Na wstępie przypomniał, że pielgrzymka trzebnicka powstała u progu pontyfikatu papieża św. Jana Pawła II, by modlitewnie wspierać go w posłudze. Zaznaczył jednak, że pątnicy od setek lat przybywają do grobu św. Jadwigi, by wypraszać potrzebne łaski.

- Klękamy w tej archikatedrze, by z Twoją mocą rozpocząć tegoroczne pielgrzymowanie do św. Jadwigi. To patronka Dolnego Śląska, archidiecezji i jakże szczególnego dnia wyboru na papieża św. Jana Pawła II. Ta pielgrzymka to epilog sierpniowego wędrowania dla tych, którzy mięli łaskę zmierzania na Jasną Górę - przypomniał.

Następnie zaznaczył, że minęły już dwa miesiące od momentu, gdy stanęliśmy przed Maryją i składaliśmy Jej obietnice. Dziś znów się chcemy zatrzymać i wrócić do tamtych chwil. Przypomniał, że zarówno w sierpniu jak i dziś towarzyszy nam Duch Święty, co wyrażają hasła pielgrzymek (w sierpniu: "W mocy Ducha Świętego", a w październiku: "Św. Jadwiga w mocy Bożego Ducha"). Zachęcał do podjęcia intencji za archidiecezję, za parafie, za biskupów wrocławskich, ale również za ojczyznę w przeddzień wyborów parlamentarnych.

- Boże, chcemy, abyś był przed nami, za nami i nad nami - dodał we wstępie do modlitwy litanią do Najświętszego Imienia Jezus. Po modlitwie pątnicy otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Zanim uczestnicy wydarzenia wyruszyli na szlak, pozdrowienia od metropolity wrocławskiego i wrocławskich biskupów przekazał ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz wrocławskiej katedry. Następnie ks. Tomasz Płukarski, zastępca głównego przewodnika PPW przekazał pozdrowienia od Głównego Przewodnika, ks. Stanisława "Orzecha" Orzechowskiego, który aktualnie przebywa w szpitalu.

Organizatorzy pielgrzymki spodziewają się nawet ponad 10 tys. uczestników. Pątnicy mają do pokonania ok. 30 km. Dojście do Trzebnicy jest planowane między 15.30 a 16.30. O 16.30 ma rozpocząć się Msza św. przy ołtarzu polowym pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Zapraszamy na transmisję na żywo Mszy św. poprzez naszą stronę internetową.

Wkrótce pierwsze zdjęcia.

Weź udział w naszych pozostałych konkursach:

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama