Nowy numer 11/2024 Archiwum

Wyzwólmy ogromny potencjał Bożej mocy

Centralnym uroczystościom odpustowym związanym ze wspomnieniem św. Jadwigi Śląskiej w trzebnickiej bazylice przewodniczył bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej.

Na początku przypomniał, że dobiega końca rok duszpasterski pod hasłem: "W mocy Bożego Ducha". Zaznaczył, że mamy sobie uświadamiać, jak wielki potencjał mocy Ducha Bożego jest w nas. - Jesteśmy zdolni do przynoszenia owoców Ducha - miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, dobroć, wstrzemięźliwość. Jesteśmy zdolni do tego, by być ludźmi wielkanocnymi, to znaczy tak jak apostołowie, po zmartwychwstaniu jesteśmy zdolni do tego, by żyć radością paschalną, bo przecież choć umarł, to zmartwychwstał i żyje nasz Pan i Zbawca. Jesteśmy zdolni do tego, by w naszych sercach był pokój, i jesteśmy zdolni, by tym pokojem obdarzać innych. Jesteśmy zdolni do tego, by odpowiedzieć na jezusowe "idźcie" i zwiastować radosną nowinę o zbawieniu - mówił.

Zaznaczył, że codzienność pokazuje jednak, że nie potrafimy wykorzystać tego potencjału mocy, że właściwie coraz słabiej korzystamy z tej mocy Bożego Ducha. Przede wszystkim jesteśmy coraz słabiej Chrystusowymi uczniami i misjonarzami. - To jest przedziwne - my, ci, którzy mamy ewangelizować świat, coraz bardziej ulegamy światu - zauważył.

Biskup Czaja podkreślił, że  jesteśmy bardziej podobni do uczniów, którzy na ostatniej wieczerzy zajęli się sobą, spierali się, który jest większy, jeden dopuścił się zdrady. Przypominamy tych apostołów, którzy w ogrodzie Getsemani posnęli. - A wezwanie Chrystusa jest inne: "Czuwajcie i módlcie się". Trzeba się więc obudzić - przypomniał.

Następnie nawiązał do przeżywanego dziś w Kościele w Polsce XIX Dnia Papieskiego pod hasłem: "Wstańcie, chodźmy". Przekonywał, że powinniśmy się tymi słowami bardziej przejąć. Zachęcał do tego zarówno św. Jan Paweł II, jak i współcześnie papież Franciszek, który mówi, że mamy zostawić kanapę, przywdziać buty, szczególnie my, żyjący w społeczeństwie sytym, europejskim. - Musimy się obudzić, bo stać nas na wiele. Potencjał Bożej mocy jest ogromny. Tylko nie możemy być zajęci sobą. Musimy więcej dać z siebie. Nie brać a dawać. Nie o sobie myśleć, ale o służbie Bogu i ludziom - nauczał.

- Aby nas, współczesnych chrześcijan, obudzić, papież Franciszek podjął kolejną inicjatywę. Właśnie z jego inicjatywy przeżywamy październik jako Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Papieżowi nie chodzi tylko o to, by wesprzeć misje na świecie duchowo i materialnie, choć to też. Papieżowi zależy najbardziej, by obudzić w nas ducha misyjnego zaangażowania. Bo my jesteśmy z natury uczniami misjonarzami - chrześcijanin to Chrystusowy uczeń i Jego misjonarz. Jeśli tego nie realizujemy, to się wynaturzamy, chore jest nasze chrześcijaństwo, chora jest nasza wiara - zwrócił uwagę

Dodał, że warto, byśmy w ten Dzień Papieski odnosili się do słów papieża z placu Zwycięstwa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi". Te słowa św. Jana Pawła II trzeba uczynić treścią naszej codziennej modlitwy. Ale warto też przywołać słowa wygłoszone w tym samym roku w Krakowie: "Musicie być mocni tą mocą, którą daje wiara. Musicie być mocni mocą wiary. Dziś tej mocy bardziej wam potrzeba niż w jakiejkolwiek epoce dziejów".

Tłumaczył, że wiara ma w sobie moc, czyni skutecznym nasze słowo, jest światłem na życie. Pozwala człowiekowi kroczyć bezpiecznie przez ziemię prosto do domu Ojca, mimo mroków życia. Wiara pozwala też człowiekowi odkrywać głębszy sens życia. - Jest więc w wierze ogromna moc. Życie św. Jadwigi potwierdza, jak wielka jest moc wiary. Te wszystkie piękne owoce jej życia są z żywej wiary w jej sercu - nauczał.

Przekonywał, że ta żywa wiara wynikała zaufania Bogu. To jest też przesłanie dla nas. Gdy mu się powierzymy, On się wszystkim zajmie. - Bojaźń Boża to pamięć o Bogu, troska, by Go niczym nie obrazić. Bojaźń Boża to mocne zmotywowanie, by rozeznawać i wypełniać wolę Bożą. To było u podstaw życia i pięknego owocowania życia św. Jadwigi. Ona potrafiła też zawierzyć Bogu - nauczał.

- Święta Jadwigo, upraszaj nam tę szczególną łaskę wartościowania wiary, lepszego życia wiarą i dawania mężnego świadectwa wiary w świecie - zakończył.

Posłuchaj całej homilii:

Czytaj także:

Zobacz zdjęcia z 40. Pieszej Pielgrzymki do grobu św. Jadwigi Śląskiej:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy