Ekshumacja i poświęcenie sarkofagu ks. Aleksandra Zienkiewicza "Wujka" na Ostrowie Tumskim

Agata Combik Agata Combik

publikacja 03.11.2019 17:24

Trwają przygotowywania do ekshumacji doczesnych szczątków Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza i przeniesienia ich z cmentarza św. Wawrzyńca do kościoła przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu.

Ekshumacja i poświęcenie sarkofagu ks. Aleksandra Zienkiewicza "Wujka" na Ostrowie Tumskim Fotografia ks. Aleksandra Zienkiewicza z Archiwum Postulatorskiego, prezentowana na wystawie w Centrum Historii Zajezdnia w 2017 r. Agata Combik /Foto Gość

Kolejna, 24. rocznica odejścia do Pana Sługi Bożego przypada 21 listopada.

Uroczystość rocznicowa, połączona z poświęceniem sarkofagu ze szczątkami Sługi Bożego i modlitwą o Jego beatyfikację, odbędzie się w kościele św. Piotra i Pawła w środę 27 listopada - o 18.30 odmówiony zostanie Różaniec, o 19.00 odprawiona zostanie Msza św. W uroczystości wezmą udział bp Andrzej Siemieniewski reprezentujący abp. Józefa Kupnego, bp Adam Dyczkowski, bp Antoni Dziemianko, bp Ignacy Dec.

Ekshumacja związana jest z wymogami Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Doczesne szczątki ks. Aleksandra Zienkiewicza, „Wujka” spoczną w świątyni, w której przez ponad 40 lat pełnił posługę wobec młodzieży akademickiej.

Ks. Aleksander Zienkiewicz przyszedł na świat 12 sierpnia 1910 r. we wsi Lembówka ma Wieleńszczyźnie, 3 kwietnia 1938 r. przyjął święcenia i został kapłanem diecezji pińskiej. Pełnił funkcję rektora kościoła farnego w Nowogródku, prefekta tamtejszego gimnazjum oraz kapelana sióstr nazaretanek. Jedenaście z nich zostało zamordowanych przez hitlerowców 1 sierpnia 1943 (w 2000 r. beatyfikował je Jan Paweł II jako męczennice). Siostry ofiarowały swoje życie także w intencji jego ocalenia.

Po wojnie, jako przymusowy repatriant, trafia na zachód Polski. Jest katechetą, prefektem, potem rektorem wrocławskiego seminarium. Pełni wiele funkcji. W pamięć wrocławian i nie tylko wpisuje się zwłaszcza jako niezapomniany duszpasterz młodzieży akademickiej, „Wujek”.

Więcej o Słudze Bożym poniżej: