Nowy numer 2/2021 Archiwum

Idźcie i głoście

Piesza Pielgrzymka Wrocławska 2017 oficjalnie rozpoczęta.

Nabożeństwo w katedrze wrocławskiej poprowadził ks. Henryk Wachowiak, ojciec duchowny PPW. Nawiązał m.in. do św. Teresy z Kalkuty i zachęcał, by kierować się jej słowami: "Nie głoś innym Chrystusa, ale żyj tak, by inni o Niego pytali". - W pieszej pielgrzymce chcemy zaczerpnąć do tego sił, mocy, Twojej obecności - mówił.

- Pierwszym warunkiem, aby pielgrzymka była udana jest intencja, którą poniesiemy w sercach, która będzie determinowała nasze kroczenie do Matki Bożej Jasnogórskiej. Często intencja mocno wpisana w serce pomaga przezwyciężać pielgrzymkowe kryzysy, ból - dodał i zachęcał, by ją wzbudzić w swoich sercach. - Tylu ludzi nas prosiło o modlitwę. Zabieramy ich do swojego pielgrzymkowego, duchowego plecaka.

- Nie idziemy na pielgrzymkę we własnej tylko sprawie i we własnym imieniu. Idziemy na szlak w imię Jezusa Chrystusa, mego Pana i Zbawiciela - przekonywał z mocą i zachęcał, by mu powierzyć wszystko, co nas czeka w Litanii do Imienia Jezus.

Pielgrzymów pożegnał metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. Przypomniał, że pątnikom będą towarzyszyły słowa "Idźcie i głoście", które staną się dla każdego uczestnika PPW zadaniem. - Żeby podjąć decyzję o wyruszeniu w drogę trzeba wiary, zaufania Bożej Opatrzności, trzeba wiary w Jego miłość. Nie macie żadnej pewności pogody, warunków, osób, z którymi się spotkacie, dlatego już pierwsze kroki kierowane ku Jasnej Górze są wyraźnym świadectwem waszej wiary, waszego zaufania Panu Bogu i za to chcę wam podziękować - mówił.

Ksiądz arcybiskup zaznaczył, że iść to jeszcze nie wszystko. Zauważył, że Jezus mówił do uczniów, że nie powinni się zatrzymywać w miejscu, ale idąc mają głosić, czyli dawać o Nim świadectwo. - To jest najprostsza, a zarazem najskuteczniejsza metoda dawania innym Chrystusa jaką każdy z nas ma do dyspozycji. Ta metoda polega na ukazywaniu obecności Pana we własnym życiu, w pełnieniu codziennych obowiązków, w podejmowaniu konkretnych decyzji zgodnie z Ewangelią - dodał.

- Dzisiaj świat potrzebuje wiarygodnych świadków. Drodzy pielgrzymi bądźcie gotowi nie tylko na to, by pokonać pewien odcinek drogi. Bądźcie gotowi dać Chrystusowi szczere i wyraźne świadectwo - mówił. Zachęcał też, by pamiętać, że nikt, kogo spotykamy na swojej drodze nie jest przypadkowy. - Spójrzcie na drugiego człowieka jak o na dar, który daje wam Pan. Niech mieszkańcy wsi i miast, przez które będziecie przechodzić zobaczą Kościół młody duchem, Kościół misyjny, pełen radości i nadziei.

Abp Kupny prosił też o modlitwę za całą archidiecezją, biskupów, kapłanów, o powołania kapłańskie i zakonne, za rodziny, ludzi młodych, za seniorów i chorych, ale również o jedność wśród Polaków, zgodę narodową i pomyślność naszej ojczyzny. - Wszystkie te sprawy starajcie się zanieść na Jasną Górę i położyć u stóp naszej Matki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama