Straty związane z kradzieżami metodą "na wnuczka" i wszelkimi jej modyfikacjami tylko w roku 2019 idą w setki tysięcy złotych. Wraz z dolnośląskimi Policjantami przestrzegamy i zachęcamy do czujności.
Od lat przestępcy wykorzystują łatwowierność seniorów, by w stosunkowo łatwy sposób ukraść im dorobek czasem całego życia. Komisarz Beata Borowicz, ekspert wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu podkreśla, że mimo wielu akcji prewencyjnych do policyjnego biuletynu zdarzeń nie ma dnia bez wpisu, który nie zawierałby opisu takiej próby. - Niestety część kończy się dramatem starszej osoby - podkreśla.
Zauważa, że wynika to często z łatwowierności osób starszych, która znów ma swoje źródło w samotności i potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem. - Ludzie starsi są bardzo pozytywnie nastawieni do świata i bardzo otwarci, czasem uśpiona jest w nich czujność
Tylko od początku stycznia do połowy lutego 2019 r. na Dolnym Śląsku seniorzy "przekazali" przestępcom ponad 200 tys. zł w gotówce.
– Oczywiście większość takich zdarzeń kończy się na usiłowaniu wyłudzeń (ok. 60) i to jest nasz wspólny sukces, ale skutecznych przestępstw dokonano w tym czasie ok. 20 - wylicza pani komisarz. Jest też pozytywna informacja. Dzięki seniorom, którzy przeszli odpowiednie szkolenia, udaje się co jakiś czas zatrzymać kolejnych przestępców.
Policja daje też wskazówki z informacjami jak działają przestępcy. Mamy nadzieję, że to pomoże zmniejszyć liczbę skutecznych przestępstw do minimum. Zachęcamy, by przekazać je seniorom nie tylko w rodzinie, ale również na przykład sąsiadom. Na kolejnych stronach - ku przestrodze - kilka autentycznych historii z policyjnego biuletynu zdarzeń wpisanych tam w ostatnich tygodniach (opis przestępstwa nr 1, opis przestępstwa nr 2, opis przestępstwa nr 3, opis przestępstwa nr 4).
Jak działają przestępcy?
Zadzwoni telefon. Osoba w słuchawce będzie Cię przekonywać, że jest Twoim wnuczkiem, krewnym, znajomym, lub bliską osobą. Poinformuje, że pilnie potrzebuje pieniędzy, po czym się rozłączy.
Tę metodę możesz już znasz, dlatego telefon zadzwoni ponownie.
Będzie to już zupełnie inny głos w słuchawce. Tym razem osoba poinformuje, że jest policjantem i będzie przekonywać, że przed chwilą dzwonił oszust, a on słyszał całą rozmowę. Będzie namawiał Cię byś pomógł Policji go zatrzymać.
Zostajesz poinformowany, że do tego potrzebne są pieniądze, które masz przekazać nieznanej osobie. Rozmówca zaproponuje Ci, byś potwierdził jego autentyczność, jako policjanta dzwoniąc na powszechnie znany numer 112.
Rozłącz się, bowiem właśnie w ten sposób bardzo łatwo zostaniesz oszukany! TO BARDZO WAŻNE!
Pamiętaj! Policja, ZUS oraz inne urzędy nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem.
Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu i opowiedz o tym zdarzeniu.
Nigdy w takich lub w podobnych sytuacjach nie wręczaj nikomu pieniędzy, nie podpisuj dokumentów.
Wybrane autentyczne opisy przestępstw czytaj na kolejnych stronach (opis przestępstwa nr 1, opis przestępstwa nr 2, opis przestępstwa nr 3, opis przestępstwa nr 4)