- Dla klaretyńskiej rodziny to wielkie święto - mówi o. dr hab. Jerzy Tupikowski CMF, komentując nominację o. Jacka Kicińskiego CMF na biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej.
– Nasze drogi spotkały się jeszcze w nowicjacie. Gdy ja go kończyłem, o. Jacek zaczynał. Potem były lata wspólnych studiów, a następnie „czasy wrocławskie” – wspomina. – Co uznaję za rysy charakterystyczne biskupa nominata? Braterskość, taką ewangeliczną prostotę i „normalność” – tak bym to ujął. Wspomniałbym też o zdolności do roztropnego rozwiązywania problemów i podźwignięcia, pocieszenia człowieka, znalezienia dobrej rady.
Każdy klaretyn, zgodnie z nazwą naszego zgromadzenia, jest Synem Niepokalanego Serca Maryi i to wyznacza naszą duchowość. Oczywiście, biskup pozostaje w służbie Kościoła powszechnego, wychodzi spojrzeniem, sercem poza swoje zgromadzenie zakonne, ale na pewno pamięć o korzeniach, jakieś duchowe „nasiąknięcie”, ukształtowanie w danym charyzmacie pozostają. Rok Życia Konsekrowanego, co prawda, skończył się, ale myślę, że obecna nominacja to taki piękny Boży akord minionych miesięcy.
O. Mirosław Niewęgłowski CMF, kierujący klaretyńskim Centrum Spotkań i Dialogu w Krzydlinie Małej, wspomina pasję, z jaką o. Kiciński organizował w tym miejscu przez lata Sympozja Teologii Życia Konsekrowanego. – Był przy tym niezwykle serdeczny, ciepły. Można go było zobaczyć, jak zagląda do kuchni, rozmawiając z pracownikami. Miał wielką łatwość nawiązywania kontaktu, skracania dystansu – mówi.
O. Tupikowski dodaje, że ponad 40 członków klaretyńskiego zgromadzenia pełni posługę biskupią w różnych częściach świata.
Warto przypomnieć, że założyciel klaretynów św. Antoni Maria Klaret (1807–1870), gorliwy misjonarz, był również biskupem, a dokładniej arcybiskupem Kuby. Założył Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Maryi Dziewicy 16 lipca 1849 r. Pełnił m.in. funkcję spowiednika królowej Izabeli II, misjonarza apostolskiego w Madrycie i Hiszpanii. Na skutek rewolucji, która wybuchła w tym kraju w 1868 r., musiał uciekać na wygnanie do Francji. Brał udział w Soborze Watykańskim I, broniąc dogmatu o nieomylności papieża w sprawach wiary i moralności.
Klaretyni pełnią swoją posługę w Polsce od 1932 r. Ich charyzmat to posługa słowa Bożego z wykorzystaniem wszelkich dostępnych środków, a hasło: „Caritas Christi urget nos” – „Miłość Chrystusa przynagla nas”.