Nowy numer 43/2020 Archiwum

Bierzmowanie - miłość, wierność i uczciwość aż do końca

Mszy św. w sanktuarium pw. św. Anny w Oleśnie przewodniczył bp Jacek Kiciński. Po homilii udzielił trojgu pielgrzymom sakramentu bierzmowania.

Biskup Jacek mówił w homilii mówił o tym, że sakrament bierzmowania to sakrament odpowiedzialności chrześcijańskiej i zaślubin z Kościołem. Przypomniał, że historycznie przenosimy się do wieczernika, którzy przebywali z Maryją i na których zstąpił Duch Święty. Zauważył, że podczas modlitwy zstępuje na nich Duch Święty.

- A Duch Święty jest tym, który posyła. Daje nam moc, abyśmy wiarę wyznawali, bronili i według tej wiary żyli. Zesłanie Ducha Świętego to inauguracja Kościoła. To szczególny moment jedności i umocnienia wiary - mówił. Podkreślił, że ten sakrament jest umocnieniem tego, co otrzymaliśmy podczas chrztu świętego.

Następnie mówił o zaślubinach z Kościołem. Zaznaczył, że wielu ludzi po przyjęciu bierzmowania zrywają więź z Kościołem. - Zaślubiny mają to do siebie, że pogłębiamy więź z Chrystusem - dodał. Porównał to do przysięgi małżeńskiej, w której ślubuje się miłość, wierność i uczciwość, które są możliwe dzięki wspomożeniu Bożemu i wszystkich świętych.

Tłumaczył, że ten kto kocha chce rozmawiać, myśli i che się spotykać z osobą ukochaną. - Człowiek, który przyjmuje sakrament bierzmowania zostaje umocniony miłością Boga - tłumaczył. Podkreślił, że wyrazem prawdziwej miłości jest tęsknota.

Następnie odniósł się do wierności. - Często postępujemy tak, jak jest nam wygodniej, a nasze grzechy usprawiedliwiamy grzechami innych. Mamy być wierni Chrystusowi i przekazowi Ewangelii dokonującemu się w Kościele - wyjaśniał. Dlatego mówił o tym jak ważna jest wierność nauce Chrystusa, wierność nauce Kościoła i wierność nauczaniu papieża.

Bierzmowanie - miłość, wierność i uczciwość aż do końca   - Pierwszą formą uczciwości jest bycie uczciwym wobec Boga. Grzech ma to do siebie, że człowiek nigdy nie szuka jego źródła w sobie, że szuka winy poza sobą. Dlatego bycie człowiekiem uczciwym oznacza nazywanie zła po imieniu i stawanie w prawdzie - mówił.

Bp Jacek nauczał, że mamy być wierni i uczciwi aż do końca. - Warto zapamiętać sobie taką zasadę: jeśli znajdziesz czas dla Boga, Bóg da ci dwa razy więcej czasu dla ciebie i rodziny. Czas przeznaczony dla Boga owocuje czasem dla bliźnich - dodał.

Podkreślił też, że dziś jest wiele ataków na Kościół, a tych, którzy stają w jego obronie, często brakuje. Przypomniał, że w świecie co trzy minuty za wiarę ginie jeden chrześcijanin.

Posłuchaj całej homilii:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama