Nowy numer 21/2020 Archiwum

Bp Jan Kopiec w Trzebnicy: Miłosierdzie jest zawsze wyjściem naprzeciw człowiekowi

Do grobu św. Jadwigi Śląskiej udała się coroczna pielgrzymka z diecezji gliwickiej.

Pielgrzymi wyruszyli do Trzebnicy (woj. dolnośląskie, archidiecezja wrocławska) wcześnie rano. W sanktuarium św. Jadwigi, czczonej jako patronka Polski i Śląska, dzień rozpoczął się od Różańca. Po nim Eucharystię odprawił bp Kopiec wraz z kapłanami diecezji gliwickiej.

Na początku Mszy biskup powiedział, że "jesteśmy tu jako cząstka tej diecezji, która dopiero buduje swoją tożsamość i szuka mocnych fundamentów". - A gdzież je znaleźć, jak nie tutaj, u patronki Śląska i patronki wspaniałych dziejów miłosierdzia? - dodał.

- Akurat tak pięknie się składa, że w naszej liturgii od wielu lat oktawa Zmartwychwstania kończy się przeżywaniem wyjątkowej tajemnicy miłosierdzia Bożego. Miłosierdzia, które jest jakby na drugim biegunie od sprawiedliwości. Bo gdybyśmy tylko kierowali się tą zwykłą, ludzką sprawiedliwością, z pewnością nie udźwignęlibyśmy ciężaru tego ciągłego rozliczania się, na ile jesteśmy jeszcze w blasku tego, co jest dozwolone, a jednocześnie zdawania sobie sprawy z tego, co nas obciąża - mówił w kazaniu bp Kopiec.

- Miłosierdzie jest zawsze wyjściem naprzeciw człowiekowi i pokazuje, że kierowanie się tylko sztywnymi przepisami prowadziło do zguby każdej cywilizacji. Bo w życiu, zwłaszcza społecznym, potrzebne jest wyczucie miłosierdzia - zauważył.

Po południu wierni uczestniczyli jeszcze w nabożeństwie i Drodze Krzyżowej. W tym roku pielgrzymkę zorganizowały parafie rejonu lublinieckiego.

Bp Jan Kopiec w Trzebnicy: Miłosierdzie jest zawsze wyjściem naprzeciw człowiekowi   Błogosławieństwo na zakończenie Mszy. xbk
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama