Nowy numer 3/2021 Archiwum

Duch i wolność - na najpiękniejszej z polskich gór

- Niepodległość Polacy wychodzili i wymodlili sobie także na pielgrzymich szlakach - podkreśla ks. Henryk Wachowiak, ojciec duchowy wrocławskiej pielgrzymki.

38. PPW na Jasną Górę przebiega pod hasłem: "Veni!". - Podejmujemy, jak i pielgrzymki w innych diecezjach, rozważania poświęcone Duchowi Świętemu, zgodnie z programem duszpasterskim zaproponowanym dla Kościoła w Polsce. Podczas dwóch konferencji będziemy codziennie poruszać temat darów Ducha Świętego oraz (na drugiej) owoców życia w Duchu. Będzie to na pewno obfita "strawa duchowa" - mówi kapłan.

- Do programu duszpasterskiego dodane będą tematy związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Nosimy tę rocznicę w sercach; nie braknie na pewno rozważań i wydarzeń z nią związanych - dodaje. - Jako ojciec duchowny będę prowadził nabożeństwo dziękczynno-przebłagalne związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przy kościele w Blachowni - zapowiada.

- Jestem już pielgrzymem-weteranem, pamiętam lata 80., pielgrzymki przed i tuż po stanie wojennym. One zawsze stanowiły przestrzeń wolności. Na drodze do niej znaczenie miały Solidarność, obecność Jana Pawła II i jego słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi"... Ale myślę, że tę wolność wymodliliśmy też na pielgrzymkach - zaznacza. - Nie były to łatwe czasy. Pamiętam "przeszkadzaczy" dbających o to, byśmy tej wolności nie zakosztowali, ale cierpliwie to znieśliśmy i dziś cieszymy się z niepodległości. Polacy także na własnych nogach wychodzili sobie i wymodlili wolność. Przypominają się tu słowa Jana Pawła II, który na Jasnej Górze powiedział: "Tu zawsze byliśmy wolni". Wtedy Jana Góra była rzeczywiście dla Polaków górą wolności, nadziei. Nie myśleliśmy, że tak szybko w Polsce nastąpią zmiany. Tam, u Maryi, mieliśmy strefę niepodległości - wspomina. - Myślę, że przed starszym pokoleniem stoi wyzwanie, jak pamięć o tym "dobrze sprzedać" młodszym - by wiedzieli, z czego wyrośli. Modlimy się, by i dziś Duch zstąpił na naszą polską ziemię... Duch, wolność, niepodległość - to wszystko wiąże się ze sobą bardzo ściśle - mówi kapłan.

Poczuj wolność - w drodze na najpiękniejszą z polskich gór.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama