Do ostatniej chwili zapraszamy wszystkich, którzy się wahają, by wyruszyli w drogę w ramach Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.
Tych, którzy się nie zdecydują, zachęcamy, by dołączyli do grupy 16, czyli ekipy duchowych uczestników. Duchowe towarzyszenie może się ograniczyć tylko do przeglądania internetu i słuchania radiowych audycji. Wspieranie pątników nie polega jednak tylko na ich podglądaniu i podsłuchiwaniu, chociaż na pewno jest to okazja, by prawie dotknąć tej atmosfery, którą żyją przez 9 dni. Jeśli zostajesz z różnych powodów w domu, daj z siebie więcej i korzystaj w pełni.
Wzajemne potrzeby
– Grupa 16 jest z nami przez cały czas trwania pielgrzymki. Dość powiedzieć, że zgłoszeni uczestnicy duchowi to ponad drugie tyle zwykłych pątników – zauważa Wiesław „Kuzyn” Wowk, koordynator służb pielgrzymkowych. Stąd od lat przygotowania do PPW idą dwutorowo. Oprócz aspektów typowych dla zabezpieczenia wędrowania w dużej grupie – noclegów, zaopatrzenia, bezpieczeństwa, a także treści, które są rozważane podczas wielogodzinnego marszu – przygotowywane są materiały mające służyć tym, którzy chcieliby wyruszyć w drogę, a nie mogą tego zrobić.
– Proponujemy kierowanie się prostą zasadą wzajemnego wspierania się. Po drodze, niejako w plecakach, niesiemy na Jasną Górę intencje nie tylko swoje, ale całej archidiecezji. Z drugiej strony liczymy na modlitewne wsparcie od „duchowych”. Prędzej czy później zawsze przychodzą kryzysowe momenty. Wtedy doceniamy tę pomoc najbardziej – wyjaśnia „Kuzyn”.
Bądź bliżej
Piesza Pielgrzymka Wrocławska przygotowała dla duchowych uczestników specjalny przewodnik. Co się w nim znajduje? M.in. Ewangelia z rozważaniami na każdy dzień i sylwetka patrona dnia. Aby modlitewnik otrzymać, trzeba się na pielgrzymkę… zapisać. – Można to zrobić w Centralnym Punkcie Informacji Pielgrzymkowej na ul. Bujwida od 30 lipca do 1 sierpnia lub w parafiach. Złożona przy tej okazji ofiara jest przeznaczona na cele organizacyjne PPW – tłumaczy.
W tym roku jest też zupełnie nowa propozycja. Od 2 do 10 sierpnia o 18.30, w katedrze wrocławskiej, odprawiane będą Msze św. z homilią ks. Aleksandra Radeckiego, przewodnika grupy 16. Podobne spotkania, zwykle połączone z Apelem Jasnogórskim, odbywają się także w innych parafiach archidiecezji. Ponadto w kilku z nich przygotowany jest specjalny wyjazd do Częstochowy. – Pielgrzymi duchowi docierają do miejsca noclegowego pieszych we wczesnych godzinach rannych, by wspólnie przejść ostatni etap w kierunku Jasnej Góry – opowiada W. Wowk.
Więcej o tego typu inicjatywach można usłyszeć podczas niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich, kontaktując się z biurem pielgrzymkowym (pisząc na adres pielgrzymka@pielgrzymka.pl lub dzwoniąc: 71 725 67 20) bądź zaglądając na stronę pielgrzymka.pl.
Poczuj atmosferę
Niezależnie od czasu i miejsca przebywania można skorzystać z oficjalnego serwisu pielgrzymkowego, który przygotowuje redakcja „Gościa Wrocławskiego”. Pod adresem wroclaw.gosc.pl/PPW2018 można znaleźć całe mnóstwo pożytecznych i ciekawych informacji oraz zdjęcia, multimedia i transmisje Mszy św. – Z relacjami z trasy startujemy już 30 lipca. Wtedy na szlak wyruszają pątnicy z Góry Śląskiej. Do głównego nurtu dołączają w Trzebnicy, 2 sierpnia – zapowiada „Kuzyn”.
Zachęca również do składania za pośrednictwem zamieszczonego w serwisie formularza swoich intencji. – Wszystkie zostaną przekazane do omodlenia w grupach w czasie drogi. Dodatkowo, wydrukowane, zostaną złożone na Jasnej Górze – tłumaczy. Tradycyjnie już ofertę dla pielgrzymów duchowych ma Radio Rodzina. Każdego dnia o 13.10 i 20.30 przygotowywany jest specjalny program. W pierwszym, dłuższym paśmie przewidziano m.in. bezpośrednią relację z trasy, rozważania oraz prezentacje grup. Natomiast wieczorem – podsumowanie dnia.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.