Nowy numer 24/2018 Archiwum

Grupa 13 - czarni i misyjni

Kolor grupy wziął się od habitów prowadzących ją franciszkanów konwentualnych.

Franciszkańska radość - tymi dwoma słowami można byłoby scharakteryzować pielgrzymów "trzynastki". Spontaniczność, ale przy tym głęboka duchowość mogą być dobrym uzupełnieniem.

Ciekawostką mogą być obchodzone imieniny grupy. To wręcz historyczny zwyczaj. Miał uzasadnienie, gdy PPW odbywała się w innym terminie. Wtedy na trasie wypadał zawsze 13 dzień sierpnia - doskonała okazja do świętowania. Termin się zmienił, a świętowanie zostało. Obecnie odbywa się 9 sierpnia. W tym roku przypada wówczas 25. rocznica śmierci niezwykłych franciszkanów, o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Misjonarzy z Peru zamordowali w 1991 r. terroryści z organizacji "Świetlisty szlak". Za co? Bo ponoć byli "pachołkami imperializmu". (więcej o nich można przeczytać TUTAJ). 5 grudnia 2015 r. odbyła się beatyfikacja męczenników. Kilka lat temu "trzynastka" obrała sobie ich za patronów.

W grupie pielgrzymuje zwykle ok. 170-200 osób i jest to jedna z większych grup na PPW. Przewodnikiem jest o. Arkadiusz Dąbek. Oprócz parafian franciszkańskiej parafii pw. św. Karola Boromeusza w jej skład wchodzą studenci z DA "Porcjunkula" oraz spora i aktywna grupa z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu.

Przewodnikiem jest o. Marian Michasiów OFMConv.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama