Nowy numer 25/2018 Archiwum

Grupa 1 - radość modlitwy

Pokuta nie oznacza smutku przekonują pielgrzymi z "jedynki".

Grupa pierwsza zwana pokutną jest jedną z najbardziej charakterystycznych w Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej. - Nazwą nawiązujemy do tradycji chrześcijańskiej wedle której każde pielgrzymowanie ma charakter pokutny. Dodatkowo podkreślamy, że jesteśmy świadomi swojej grzeszności i w związku z tym podejmujemy ten trud - jako wyraz naszego nawrócenia i chęci przemiany życia - mówi ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego i przewodnik gr. 1.

Takie podejście przejawia się w sposób praktyczny. - Cały dzień pielgrzymkowy staramy się wypełnić maksymalnie modlitwą - pełną Liturgią Godzin, ale też pieśniami. Zachęcamy, by wszyscy włączali się w niego włączali podczas marszu- wyjaśnia ks. Wołyniec. Należy zaznaczyć też, że częściowo modlitwy odmawiane są na postojach. Dlaczego? Z praktycznego punktu widzenia. Łatwiej jest wtedy czytać teksty.

Kolejnym specyficznym akcentem pielgrzymowania w "jedynce" jest pokłon Najświętszemu Sakramentowi w każdym mijanym kościele. - Jesteśmy tzw. grupą lotną. Dzięki temu możemy wyjść z kolumny pielgrzymkowej i wejść do przydrożnych świątyń, a potem wrócić w dowolnym miejscu

Ducha pokutnego podkreśla także dzień ciszy. - Jest pomyślany jako wyrzeczenie, by nie mówić niepotrzebnych słów. Oczywiście w razie potrzeby możemy się odzywać, a takie sytuacje na pielgrzymce się przecież zdarzają. Chcemy w ten sposób jeszcze bardziej wejść w kontakt z Panem Bogiem - tłumaczy.

- Dodatkowo, w każdy pielgrzymkowy piątek - a zdarza się, że wypadają dwa - dajemy propozycję postu o chlebie i wodzie. Oczywiście musi to być zgodne z kondycją fizyczną, indywidualnymi możliwościami i zdrowym rozsądkiem. To jest jak najbardziej dobrowolne postanowienie - wyjaśnia ksiądz rektor.

Przewodnik grupy pierwszej zaprasza do dołączenia wszystkich chętnych. Nie ma bowiem żadnych ograniczeń. Jak zaznacza trzeba mieć świadomość jej specyficznego charakteru. - Trzon stanowią osoby z dużym doświadczeniem pielgrzymkowym, z różnych parafii archidiecezji wrocławskiej, ale mamy również gości spoza Dolnego Śląska, a nawet zza granicy. Nasza grupa jest jedną z największych w PPW, co świadczy o sporym zainteresowaniu naszą propozycją - puentuje.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama