Nowy numer 2/2021 Archiwum

In persona Christi

W sobotnie przedpołudnie na Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej odbyła się Msza św. prymicyjna. Z tej racji homilia ks. Stanisława "Orzecha" Orzechowskiego była poświęcona sakramentowi kapłaństwa.

W homilii przypomniał, że wyrazem chrześcijaństwa jest radość. - Dzisiaj widzimy Chrystusa rozradowanego kapłaństwem - mówił. Podkreślił, że nie ma większego zaszczytu dla człowieka niż powołanie kapłańskie i nie ma też większej radości doświadczenia tej miłości, kiedy się to powołanie przyjmie, a potem wypełnia.

- Teraz, kiedy jestem stary, coraz bardziej się cieszę, że zostałem księdzem. Życie potwierdziło, że to było powołanie - dzielił się swoimi odczuciami. Następnie omawiał poszczególne etapy liturgii święceń kapłańskich.

Podkreślił, że tylko kapłan działa "in persona Christi" - może sprawować Mszę św. oraz sakrament pokuty i pojednania. Zaznaczył, że te sakramenty są skuteczne, nawet gdy są niegodnie sprawowane przez kapłana. Na koniec cytował wspominanego dziś św. Jana Maria Vianneya: "Gdyby dobrze zrozumieć, kim jest kapłan na ziemi, można byłoby umrzeć nie ze strachu, a z miłości".

Zachęcał także do modlitwy o rozeznanie powołań kapłańskich.

Posłuchaj całej homilii:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama